O imprezie

Elbląskie Święto Chleba

Elbląskie

Święto Chleba

Elbląskie Święto Chleba to trzydniowy jarmark, który odbywa się w ostatni weekend wakacji. Jest zlokalizowany na terenie Starego Miasta – w bliskiej odległości od tras wylotowych na drogę S7. Parkingi dla osób przyjezdnych znajdują się na obrzeżach starówki od strony ulicy Zamkowej i Rycerskiej oraz na Wyspie Spichrzów.


Z każdym rokiem Elbląskie Święto Chleba rozszerza swoją formułę. Tradycyjnie wzdłuż głównych ulic - Stary Rynek, Rybacka, Wodna – znajdują się stoiska z regionalnymi wypiekami, produktami żywnościowymi oraz rękodziełem i sztuką ludową, a także stoiska miast partnerskich Elbląga (m.in. z Niemiec, Rosji, Francji, Litwy, Szwecji). Oprócz jarmarku na odwiedzających czeka szereg innych atrakcji. Poszczególne strefy aktywności są rozmieszczone blisko siebie, w odległości kilkuminutowego spaceru. Koncerty i prezentacje artystyczne odbywają się na placu przy katedrze pw. Św. Mikołaja – przy strefie jarmarcznej. Tam też znajduje się strefa zabaw i animacji dla dzieci. Tuż obok, przed Ratuszem Staromiejskim, odbywa się wspólne gotowanie - Elbląski Klub Szefów Kuchni w sobotę i niedzielę serwuje mieszkańcom i turystom potrawy regionalne, które są przygotowywane na oczach odwiedzających. W tegorocznym menu są: dzyndzałki warmińskie z hreczką i skrzeczkami (przyznajcie, że brzmi smakowicie), zupa rybna i zupę chłopska z soczewicy. Posiłki są oczywiście darmowe.

Na Bulwarze Zygmunta Augusta – tuż przy rzece, na której zostaną rozegrane wyścigi Smoczych Łodzi - stanie warsztat garncarstwa i wypieku chleba. Będzie w nim można podejrzeć jak toczono naczynia na garncarskim kole szybkoobrotowym, jak uzyskiwać mąkę z ziaren, a także poznać technikę wypieku chleba w piecu kopułowym.

W Muzeum Archeologiczno-Historycznym przy ul. Zamkowej znajduje się „strefa Hefajstosa”, czyli warsztat odlewniczy z okresu rzymskiego i wczesnośredniowiecznego. Tam będzie można poznać dawne techniki wytopu żelaza, brązu (począwszy od budowy glinianego pieca) i zobaczyć jak wyglądała praca w starodawnej kuźni. Obok pokazów kowalstwa i wytopu żelaza będziemy mogli zobaczyć walki gladiatorów, legionistów i barbarzyńców (część pojedynków rozegra się również na Bulwarze Zygmunta Augusta).

W Galerii El przy ul. Kuśnierskiej wytyczona została strefa relaksu. Każdy odwiedzający będzie mógł tam odpocząć na hamaku, pufie bądź leżaku i nabrać siły na dalsze zwiedzanie. W Bibliotece Elbląskiej (wejście od strony ul. Zamkowej) będą prowadzone warsztaty kulinarne dla najmłodszych (m.in. lepienie pyz/pierogów). Tradycyjnie część Wyspy Spichrzów zamieni się na trzy dni w wesołe miasteczko z karuzelami, dmuchańcami i innymi atrakcjami.